11 sierpnia 2017 Udostępnij

Skuteczna odbudowa kolagenu

Mamy sporo czynników, które mogą decydować o tym, że szybko dochodzić będzie do procesu starzenia się skóry. Mogą one działać negatywnie na naturalne kolagenowe rusztowanie. Jeśli chcemy sobie z tym poradzić musimy zadbać o lepszą siłę sieci podtrzymującej, która tworzona będzie przez kolagen. Od tego zależeć będzie gęstość, napięcie i jędrność skóry.

Wygląd tych elastycznych włókien odpowiada za to jak nasza skóra będzie wyglądać. Kolagen produkowany jest przez fibroblasty, które jednak po ukończeniu 25 roku życia nie działają tak sprawnie i przez to niestety nie mamy już odpowiedniej dawki kolagenu. Stare włókna będą ulegać degeneracji a na ich miejscu nie pojawiają się nowe. Skóra zaczyna wiotczeć, zaczynają się pojawiać tam zmarszczki. .

Zachowanie młodości

Do celów kosmetycznych proponowany jest kolagen stosowany albo zewnętrznie albo wewnętrznie. Można znaleźć także propozycje, które nakłada się na skórę. Trzeba jednak wiedzieć, że cząsteczki kolagenu są duże i mają problem z dotarciem do skóry właściwej, gdzie mogą skutecznie działać. Idealnym rozwiązaniem będzie zawsze mezoterapia, prowadzona w formie igłowej bądź bezigłowej, dzięki której kolagen będzie lepiej wchodził do skóry. Obecnie taki zabieg można także prowadzić samodzielnie, jeśli mamy w swojej dyspozycji specjalny sprzęt taki jak dermo roller. To niewielkie pałeczki, które mają cienkie igły i można je zastosować na własnym ciele. Kosmetyki potem można nakładać na te mikronakłucia, i dzięki temu będą się one dostawać do głębi skóry, będą działać skutecznie na wygląd naszej skóry.

Zabiegi pielęgnacyjne

Obecnie dostępne są zróżnicowane propozycje rollerów, mamy ich całkiem dużą liczbę. Obecnie dostępne są sprzęty, które kosztują od około 20 złotych do nawet 400. Można także znaleźć specjalne zestawy, w ramach których będziemy mieli dołączone również ampułki, w których pojawiać się będą składniki kosmetyczne.

Jak stosować roller?

W domu można mieć roller, w którym długość igieł będzie nie większa niż 0,25 mm. Rozmiar taki jest bezpieczny do zastosowania bez pomocy doświadczonego lekarza czy kosmetyczki. Zanim zabieg będzie można wykonywać należy usuwać makijaż i zanieczyszczenia ze skóry. Zdecydować się można także na delikatny peeling, jednak nie może być on zbyt mocny, ponieważ może doprowadzić do podrażnienia skóry. Można również dodać do toniku alkohol, by w ten sposób skuteczniej oczyszczać skórę. Dla własnego komfortu można także zdecydować się na użycie maści znieczulającej. Następnie trzeba przesuwać roller po skórze naciskając równomiernie. Prowadzi się go w różnych kierunkach. Wszystkie sfery muszą być potraktowane rollerem. Na tak wykonane nakłucia nakłada się zawartość ampułki i wszystko zostawia się do wchłonięcia. Po zabiegu na kilka dni przestajemy stosować makijaż i unikamy kontaktu z mocnym światłem słonecznym.

Marcin Czarnecki

Redakcja ca.org.pl