27 czerwca 2017 Udostępnij

Własne kosmetyki z aloesu

Aloes to sukulent jednoliścienny, który ma nawet 400 różnych odmian. Wyrasta w formie krzewu albo drzewa przede wszystkim spotykany na terenie Półwyspu Arabskiego oraz na terenie Afryki. W Polsce jest hodowany wyłącznie w doniczkach i nie będzie podobny do wielkich krzewów z normalnego występowania w naturze. Małe rośliny z polskich doniczek jednak mają wszystkie prozdrowotne właściwości.

Tam samo jak każdy sukulent również aloes będzie gromadził wodę i tam ma najwięcej cennych składników, mikroelementy ważne dla naszego organizmu. Znajdują się tam również aloina, barbaloina oraz aloeemodyna. To takie składniki, które działają pozytywnie na nasz organizm, leczą infekcje, mogą wzmocnić organizm. Aloes będzie także w stanie załagodzić stany zapalne. Jest dobry na walkę z bólem i świądem w przypadku łuszczycy, a także jako sposób na walkę z atopowym oraz łojotokowym zapalaniu skóry. Dzięki niemu można będzie poradzić sobie z oparzeniami, lepiej będzie przebiegać proces regeneracji skóry. Pamiętajmy, że już w okresie starożytności aloes był doskonałym środkiem pielęgnacyjnym. Obecnie pojawia się w produktach nawilżających a także tych, które wpływają na starzenie się skóry. Jeśli chcemy realizować kosmetyki samodzielnie musimy mieć wagę, miarki do składników garnek z miarką oraz mikser i blender.

Żel z aloesu

Prosty w realizacji przepis na przygotowanie żelu nawilżającego oraz łagodzącego. Powinno się go realizować z całej rośliny. Ważna będzie koncentracja składników, dlatego dobrze będzie, jeśli roślina będzie miała przynajmniej dwa lata. Liście obiera się ze skórek, wyciąga miąższ oraz miksuje. Do mieszanki należy dodawać witaminę E, która będzie odpowiadać za konserwowanie produktu. Domowy żel należy przechować w lodówce. Można będzie ten produkt wykorzystywać kilka miesięcy. Stosuje się go w przypadku oparzeń słonecznych, poprawia nawilżenie oraz koloryt skóry.

Wykorzystanie aloesu

Aloesowy tonik

Aby przygotować sobie tonik trzeba mieć około 100 gram liści obranych ze skóry, zmiażdżonych na papkę. Potem wszystko zalać trzeba pół litra wody, odstawić na kilka godzin. Całość trzeba podgrzewać stopniowo. Gdy wszystko będzie już miało niższa temperaturę należy przelać do ciemnej butelki i w niej przechowywać. Jeśli dodamy tam alkohol dojdzie do zakonserwowania produktu. Tonikiem będzie można myć twarz dwa razy dziennie.

Szampon nadający objętości

Osoby, które stosują jedynie produkty pochodzące z drogerii, które mocno się pienią mogą mieć na początek problem z używaniem szamponu z aloesem. Taki kosmetyk nie będzie się tak mocno pienił, działa łagodząco na skórę. Przygotowuje się go ze 100 gram liści, do których dodać trzeba sodę oczyszczoną i około 300 ml wody. Zmiksowane składniki stworzą doskonale działają na nasze włosy. Jeśli chodzi o brak środków natłuszczających sprawią one, że może dojść do tego, że włosy będą się plątać.

Agnieszka Pluta

Redakcja ca.org.pl