11 sierpnia 2017 Udostępnij

Jaki kolagen na stawy wybrać

Kolagen to białko, które będzie odpowiadać za budowę tkanki łącznej, która ma istotny wpływ na nasze stawy i ścięgna. Będzie odpowiadać za sprężystość oraz elastyczność skóry. Mamy tam nietypowy skład aminokwasów, ponieważ jest spora dawka glicyny oraz proliny. W postaci zhydrolizowanej kolagen będzie dobrze działał na stawy i dzięki temu ich regenerowanie będzie lepiej przebiegać, szczególnie gdy ktoś intensywnie trenuje.

Warto będzie wiedzieć czym jest kolagen i jaki jego rodzaj wybrać, by rzeczywiście dać swoim stawą coś dobrego.

Jest to naturalne białko, które odpowiada za budowę tkanki łącznej w organizmie, charakteryzuje się dużą odpornością na rozciąganie, będzie wchodzić w skład skóry oraz ścięgien, więzadeł, odpowiada za budowę rogówki oka. Jeśli kolagen ma powstawać w odpowiedni sposób musimy dostarczyć również witaminę C w odpowiedniej dawce. Kolagen występować będzie w różnych postaciach. Mamy obecnie aż 8 różnych typów kolagenu znanych, jednak dla nas najważniejszy będzie typ II, który będzie znajdował się także w chrząstkach stawowych.

Jak działa kolagen?

Suplementy diety, w których będzie znajdował się kolagen pozwalają nam dostarczyć cenne składniki, które odbudowują struktury stawowe. Udało się wykazać, że hydrolizowana forma kolagenu będzie działać bardzo dobrze na osoby, które mają słabe kości i problemy z osteoporozą. Odpowiadać będzie między innymi za gęstość kości, będzie zmniejszać bóle stawów. Jak się okazuje białko jest także bardzo ważne w sporcie. Na podstawie badań wiemy, że kolagen dla sportowców jest ważny, ponieważ skutecznie poprawia stan stawów. Warto więc postarać się o przyjmowanie dobrej formy kolagenu.

Ochrona stawów

Kolagen na stawy

Obecnie proponowane są nam różnorakie formy kolagenu. Najlepszym wyborem będzie zawsze kolagen zhydrolizowany, który ma idealną przyswajalność. Jeśli kupujemy taki suplement warto będzie wybrać taki, który ma przynajmniej 8 gram kolagenu na porcję i do tego około 60 mg witaminy C. niektóre środki mają uzupełnienie innymi elementami, które dobrze działają na stawy i na pewno będzie to trzeba im zaliczyć na plus.

Tabletki czy do picia?

Obecnie kolagen jest nam proponowany w zróżnicowanej formie. Można będzie znaleźć sypką propozycję, która będzie nadawać się do picia, albo też propozycję w formie tabletek. Ze względu na świetną przyswajalność łatwo będzie właśnie polecić produkt do picia. Ta forma jest dobrze przyswajalna a jednocześnie trzeba również powiedzieć, że łatwiej będzie nam spożyć 200 ml napoju niż 8 kapsułek, które mają jeden gram z tym składnikiem. Dlatego warto wybrać smaczny napój z dodatkiem kolagenu.

Magdalena Jankowska

Redakcja ca.org.pl