30 lipca 2017 Udostępnij

Jak powinna wyglądać dieta odkwaszająca

Jeśli chodzi o dietę odkwaszającą będzie ona idealnym rozwiązaniem na skuteczną walkę z zakwaszeniem organizmu. Musimy dowiedzieć się na czym taka dieta polega i jak powinno wyglądać przygotowywane na tej diecie menu. Dieta musi doprowadzić do tego, że uda się wyregulować poziom pH do nieco lekko zasadowego poziomu, dzięki temu będziemy czuć się lepiej.

Jakie zasady diety

Tylko warzywa, owoce, substancje alkalizujące są w stanie skutecznie sprawić, że w naszym organizmie uda się wypracować odpowiednie pH. W diecie należy dbać o to, by ograniczyć produkty o kwaśnym charakterze, zwiększać należy produkty zasadowe. Musimy dbać o to, by eliminować produkty, które mają charakter wysoko przetworzonym one również wpływają na to, że dochodzi do zakwaszenia. Zwracając uwagę na nieco zasadowe pożywienie powinniśmy decydować się na produkty takie jak warzywa łodygowe, liściaste. Dalej także owoce, warzywa korzeniowe, wszelkie bulwy, owoce oraz orzechy. Stosunek pożywienia powinien być taki, że mamy 80% składników zasadowych oraz 20% składników kwasowych.

Jakie będzie idealne menu diety odkwaszającej

W diecie powinno stawiać się na produkty, które zagwarantują nam działanie alkalizujące. Dobrze sprawdzają się warzywa łodygowe między innymi seler naciowy, natka, jarmuż, roszponka, kapusta, sałata, rukola. Alkalizujące działanie mają także kiełki warto będzie również dodawać je do posiłków.

Produkty odkwaszające

Dobrze sprawdzają się takie składniki jak pomidory, papryka, cukinia, warzywa korzeniowe, bakłażany, ogórki. Można również włączyć ziemniaki, wodę, owoce, mleko. Gdy chodzi o zioła również warto dodawać takie składniki jak pietruszka, majeranek, tymianek, oregano, kminek, koper, gorczyca.

Unikamy tych produktów, które mają silne działanie kwasowe. Zaliczają się do nich mięso, podroby, drób, dziczyzna, jajka, rosół. Również cukier oraz słodycze z cukrem będą miały silne działanie zakwaszające. Można postawić tutaj na stewie, która ma działanie lekko alkalizujące. Dodatkowo również powinno się pomyśleć o tym, by wymienić produkty z białej mąki na takie z pełnego ziarna, ciemny chleb. Gdy chodzi o ziarna można decydować się między innymi na komosę ryżową, kaszę czy orkisz. Zakwaszenie będzie również pojawiać się w momencie, gdy postawimy na napoje gazowe, alkohol czy kawę. Jeśli organizm ma dobrze funkcjonować trzeba będzie postawić na wodę, herbatki ziołowe.

Są także takie produkty, które mają działanie neutralne, jak różnorakie oleje. W tym przypadku nie mamy ani działania alkalizującego ani zakwaszającego.

Agnieszka Pluta

Redakcja ca.org.pl