2 sierpnia 2017 Udostępnij

Jakie właściwości ma aloes

Kosmetyka, farmaceutyka – to takie dziedziny, w których producenci cały czas mają dla nas nowe produkty, które mają mieć jeszcze lepsze działanie. W praktyce jednak trzeba sobie powiedzieć, że dużo ma dla nas również natura i do niej warto będzie sięgać. Tam między innymi znajdziemy aloes, który ma doskonały wpływ na nasze zdrowie.

Aloes jest zaliczany do roślin liliowatych, które występują na terenie Afryki, Półwyspu Arabskiego a także w basenie Morza Śródziemnego. Naturalnym miejscem dla nich będzie ziemia sucha, piaszczysta, kamieniste obszary. W naszym kraju może być on uprawiany w warunkach szklarniowych albo jako roślina ozdobna w doniczce. Mamy około 200 różnych rodzajów aloesu, jednak tylko co do kilku mamy informację o działaniu prozdrowotnym. Przede wszystkim moc jest w liściach tej rośliny, na których pojawia się charakterystyczny woskowy nalot. W liściach znajduje się śluzowy miąższ, który ma najważniejsze zdrowotne działanie na nasz organizm. W zakresie prozdrowotnym używa się właśnie albo miąższ albo też sok z tegoż miąższu.

Właściwości aloesu

W aloesie mamy nawet 140 różnych substancji aktywnych, które będą stosowane w trakcie produkcji leków czy kosmetyków z tym składnikiem. Aloes w składzie ma witaminy z grupy B a także cenny dla zdrowia kwas foliowy. Witaminy odpowiadać będą za układ nerwowy, działają korzystnie na przemianę materii, chronią przed nerwami. Człowiek nie będzie syntetyzował witamin i dlatego trzeba je dostarczyć z jedzeniem. W aloesie pojawiają się cenne witaminy i właśnie z tego powodu warto będzie po niego sięgnąć. Znajdują się tam również bardzo liczne składniki mineralne.

Roślina lecznicza

Wykorzystywanie aloesu

Obecnie aloes to roślina, która jest wykorzystywana bardzo chętnie w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym oraz spożywczym. Stosowany jest także sok, który charakteryzuje się działaniem przeczyszczającym, może poprawiać łaknienie, działa również żółciopędnie. Wpływa skutecznie na pracę wątroby. Liście, które są wykorzystywane do przygotowywania preparatów z aloesu charakteryzują się dobrym działaniem na odporność. Aloes jest wykorzystywany, jeśli chcemy radzić sobie z problemami układu pokarmowego, wrzodami żołądka czy dwunastnicy. Wykorzystuje się go przy problemach z jelitem grubym.

Jego spożywanie będzie wskazane również w sytuacji, gdy istnieje problem ze stabilizacją poziomu cukru we krwi. Aloes działa korzystnie w przypadku odleżyn, ran czy na oparzenia. Można go zastosować, ponieważ poprawia gojenie i chroni przed zakażeniem. Preparaty z dodatkiem aloesu nadają się świetnie do skóry wrażliwej, suchej oraz jako element, który będzie działał korzystnie na pielęgnację włosów.

Można również zauważyć, że obecnie moc tej rośliny nie jest niczym nowym. Jej doskonałe właściwości znaliśmy już w czasie starożytności.

Marcin Czarnecki

Redakcja ca.org.pl