6 sierpnia 2017 Udostępnij

Zielone smoothie - nie tylko na odchudzanie

Idealna figura to marzenie każdej kobiety i nie ma znaczenia to, w jakim jest ona wieku. Gdy jednak nadchodzi okres jesienno-zimowy, walka z nadmiarem kilogramów staje się szczególnie ciężka. Zwykle nie chce się nam nic robić, a często same sprawiamy, że nasz organizm jest coraz cięższy. Na szczęście, istnieją sposoby na przeciwstawienie się temu zjawisku.

Czym jest zielone smoothie?

Znakomitym rozwiązaniem może być choćby zielone smoothie – smaczne, zdrowe i naprawdę skuteczne. Smoothie to napój koktajlowy, który uzyskujemy miksując wodę oraz owoce, lód lub chude mleko. Oczywiście, może być on wzbogacany na wiele sposobów, często więc dodaje się do niego także wodę kokosową lub zieloną herbatę. Oczywiście, w tym wypadku kluczem do sukcesu jest przede wszystkim zielony kolor napoju, nie powinnyśmy więc stronić od zielonych dodatków takich, jak choćby jarmuż, szpinak oraz zielony ogórek. Samo przygotowanie napoju z pewnością nie może zostać uznane za skomplikowane. Jedyny, co musimy zrobić, to zmiksowanie zieleniny, owoców oraz wybranych dodatków.

Jeśli zastanawiamy się nad tym, jakie owoce wybrać, w pierwszej kolejności sięgnijmy po jabłka oraz banany, choć doskonale sprawdzają się także gruszki, mrożone truskawki, pomarańcze oraz wiele innych składników. Oczywiście, jeśli tylko istnieje taka możliwość, sięgajmy przede wszystkim po świeże owoce sezonowe, te bowiem mają najwięcej wartości odżywczych.

Przepis na smoothie

Wybór zieleniny także jest na tyle duży, że nie powinniśmy mieć z nim problemem. Tu warto wspomnieć o świeżym szpinaku, natce pietruszki, sałacie, trawie pszenicznej, a także o rukoli i młodej kapuście. Smoothie można też wzbogacić stosując odpowiednie dodatki. Tu warto wspomnieć choćby o siemieniu lnianym znanym ze swoich właściwości leczniczych oraz o sproszkowanym sezamie. Wszystkie produkty powinny więc trafić do blendera, potem zaś nie pozostaje nam już nic innego, jak tylko dodać do nich odrobinę wody, zblendować i wypić.

Zalety smoothie

Smoothie jest bardzo smaczne, nietrudno jednak domyślić się, że nie jest to wcale jego jedyna zaleta. Najważniejsze wydaje się to, że jest to znakomity sposób na dostarczenie naszemu organizmowi odpowiedniej ilości witamin oraz soli mineralnych. Sami możemy zresztą decydować o wartościach odżywczych koktajli wiedząc, że poszczególne owoce i warzywa są bogate w błonnik, potas albo wapń. Kolor zielony odchudzającego smoothie również nie pojawia się przez przypadek. Mamy do czynienia nie tylko z bombą witaminową, ale i ze sprawdzonym sposobem na dostarczenie organizmowi chlorofilu znanego jako zielona krew.

Magdalena Jankowska

Redakcja ca.org.pl